jak vybírat dětskou obuv
Často se nás ptáte na správný výběr obuvi pro vaše děti. Vybrali jsme několik nejčastějších otázek a odpovědí, se kterými se setkáváme.
Snad zde najdete odpověď na svou otázku ohledně zdravého obouvání svých dětí.
Čím se mám řídit při výběru prvních botiček pro mé roční dítě?
Noha malého dítěte roste velmi rychle. Uvádí se 15 až 18 mm za rok. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Je tedy nutné, aby botička malého dítěte měla správnou velikost. Obuv by měla být asi o půl čísla větší než je správně naměřená velikost nožičky. Boty by měly mít flexibilní podrážku pro snadnou ohebnost nožičky.
Musí mít dětská obuv stélku s klenbou?
U dětí do 4 let věku jsou v klenbě chodidla nožní tukové polštářky, které jsou protkané pružným a pevným vazivem, jež chrání vyvíjející se nožní klenby před zatížením. Zdravotní stélka tudíž v dětské obuvi asi do vel. 25 nemusí být.
Jaký tvar by měla mít dětská obuv?
Zdravotně nezávadná dětská obuv by měla mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytne dost místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana dětské obuvi, tím lépe, neboť palec není tlačen směrem k ostatním prstům a tudíž nevznikají deformity chodidel. Dobrou fixaci nohy v dětské obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku dětské obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v dětské obuvi. Doporučujeme dětskou obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip.
Je pravda, že dětská obuv do vel. 23 by měla být kotníčková?
Ano, je to pravda, neboť noha v dětské obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku dětské obuvi).
Proč by měla být dětská obuv vyrobena z přírodních materiálů?
Protože jsou měkké, prodyšné, absorbuji vlhkost. Nejdůležitější jejich vlastností je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Také stélka obuvi by měla být kožená nebo textilní, aby co nejlépe sála vlhkost, neboť dětská nožička se může poměrně hodně potit. V takovém případě je třeba dětskou obuv důkladně vysušit, aby se zabránilo vzniku plísní.
Na co si dávat při výběru dětské obuvi ještě pozor?
Vybírejte obuv s dobrými tlumícími vlastnostmi podešve. Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu – to se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin a poškozením páteře. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (polyuretan PUR, etylenvinyl-acetát EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, anatomicky tvarované stélky (tzv. fusbety) z pružných materiálů.
Dále pozor na podpatky dětské obuvi. Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Dětskou obuv s vysokými štíhlými podpatky pro děti zásadně nedoporučujeme.
A v neposlední řadě je důležitá i hmotnost zdravé dětské obuvi. Ta má být co nejmenší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků.
Náš tým je vyškolený pro prodej zdravotně nezávadných dobře padnoucích dětských bot. Při výběru obuvi pro vaše dítě vám naše asistentky budou nápomocny a s vhodností typu i velikosti obuvi vám poradí.